1.Jak aplikować na uczelnie w USA


Jeśli myślisz o ubieganiu się o miejsce na amerykańskiej uczelni, to pamiętaj, że ten proces trwa znacznie dłużej niż w przypadku aplikowania na uczelnie polskie. Przygotowania powinieneś rozpocząć już półtora roku wcześniej!

Aby ułatwić Ci dostanie się na wymarzoną uczelnie przygotowaliśmy kompletny poradnik oraz kalendarium czynności, które musisz wykonać w tym procesie.

Ubieganie się o przyjęcia na studia powinieneś rozpocząc od wytypowania kilku uczelni. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 4 tys. szkół wyższych. Jak z tego gąszczu ofert wybrać tę najwłaściwszą? Stworzyliśmy listę przesłanek, którymi warto kierować się przy wyborze. Niezależnie od wyboru uczelni, jak najwcześniej rozpocznij przygotowania do i podejdź do egzaminów TOEFL i SAT lub GRE. Te egzaminy można zdawać wielokrotnie, a pod uwagę jest brany najlepszy wynik, dlatego warto podejść do nich wcześniej, by w razie czego, móc jeszcze poprawić wynik.

Twoim kolejnym zadaniem będzie napisanie eseju aplikacyjnego. Esej jest bardzo ważnym elementem procesu aplikacyjnego, w wielu przypadkach potrafi przeważyć o przyjęciu bądź odrzuceniu danego kandydata. Dlatego też warto przyłożyć się do jego napisania, większość osób esej aplikacyjny pisze przez conajmniej kilka dni. To jednak nie koniec pisania. Uczelnia oczekuje jeszcze listów referencyjnych, których pisanie niestety nie jest przyjętym zwyczajem w Polsce. W praktyce oznacza to, że osoby wystawiające Ci referencję najprawdopodobniej zaproponują, żebyś Ty je napisał, a oni się podpiszą.

Jeśli wszystkie poprzednie etapy przejdziesz pozytywnie, to najprawdopodobniej zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. W przypadku kandydatów z zagranicy, przeważnie odbywa się ona telefonicznie. Podpowiadamy jak się do niej przygotować, by zrobić jak najlepsze wrażenie. By oszczędzić Ci szukania, przygotowaliśmy również spis dokumentów, które standardowo trzeba złożyć w procesie aplikacji.